Malování s dětmi - téma Velikonoce
Veřejné zasedání zastupitelstva obce Boreč (17:00)

Úvod > Obec > Historie obce

Historie obce

Část obce - Boreč

Následující řádky jsou vybrány z obecní kroniky, jejíž kopie je k nahlédnutí na obecním úřadě.

Kdy byla obec založena nelze zjistit, protože nejsou žádné záznamy. První zmínka o Borči je z roku 1385, kdy zemřel pan Slavibor ze Slivna, syn pana Vítka ze Slivna.

V kronice se píše:

"Téhož roku Zachariaš bratr zemřelého Slavibora trh deskami jest prokázal části své i bratra svého Slavibora tak, jak jim to otec jich, někdy pan Vítek ze Slivna jest odkázal".

Návěs s kapličkouPotom patřila obec Boreč po nějakou dobu pánům z Kováně, což bylo kolem roku 1404. V roce 1505 se uvádí v listinách zemských, že Boreč patřil do majetku panství Košáteckého a později roku 1548 bylo panství koupeno králem Ferdinandem. Od roku 1615 náležela Boreč k panství Bezenskému a to až do roku 1694, kdy Jan Václav Bzenský prodal Bezno a Boreč panu Janovi Rudolfovi Zárubovi z Hrustiřan - hejtmanu kraje mladoboleslavskému. Ze záznamů je patrno, že Boreč patřila ke dvěma panstvím: bezenskému a všeliskému.

V podanství Boreč zůstala až do úplného zrušení roboty - do roku 1848. Po tomto roce se obyvatelé obce mohli svobodně věnovat svému hospodaření s nadějí, že Čechům bude lépe ve své vlasti. Skutečnost, ale byla jiná, neboť v době nástupu na trůn císařem Františkem Josefem I. byly pohřbeny všechny naděje na práva českého národa. Teprve v roce 1918 ustavením Československé republiky byly dány českým občanům práva o která dlouho bojovali.

Část obce - Žebice

První zmínky o obci Žebice jsou ze 13. století, kdy obec patřila k bezenskému panství a později náležela k Lobči. V průběhu třicetileté války byla obec Švédy vypálena. Po třicetileté válce zůstal v obci pouze dvůr Žebice, který jako jediný nebyl vypálen, v držení rodu Říhů. Od roku 1922 dvůr Žebice vlastnila rodina Pražákova. Po roce 1948, kdy se moci chopili komunisté, byl statek v Žebicích rodině zabaven.

V Žebicích vzniklo nápravné zařízení, pro jehož účely zde byly vybudovány domy, které jsou zde do současnosti. V těchto domech bydleli zaměstnanci místního vězení. Po zrušení vězení zde bylo umístěno pracoviště Státního statku Katusice. V okolních domech bydleli jeho zaměstnanci. Po sametové revoluci (1989) byl Státní statek zrušen a jeho majetek navrácen původním vlastníkům.